Zastosowanie szynodrabin przy asekuracji pionowej

Szynodrabiny są jednym z podstawowych elementów pionowych systemów asekuracyjnych .Systemy te zabezpieczają pracowników podczas prac wykonywanych na wysokościach, umożliwiając swobodne poruszanie się na stanowisku roboczym w pionie, jednocześnie zabezpieczając przed upadkiem.

Szynodrabiny składają się z drabiny, prowadnicy (lub szyny asekuracyjnej) odpowiedniego kształtu oraz wózka asekuracyjnego. Stosuje się je najczęściej na traktach transportowych i roboczych pionowych np. na wieżach, kominach, wysokich zbiornikach, silosach, filarach mostowych, masztach telekomunikacyjnych, wspornikach antenowych i innych wysokich urządzeniach i budynkach.

system asekuracji pionowejNiezbędnym sprzętem umożliwiającym skuteczne wykorzystanie szynodrabin są szelki bezpieczeństwa. Stosuję się je przy wykonywaniu niemal wszystkich rodzajów prac na wysokościach. To one łączą się bezpośrednio z wózkiem asekuracyjnym, który porusza się po prowadnicy.

Potrzebę zastosowania szynodrabin najwyraźniej można zaobserwować zimą, kiedy to stopnie drabin często są oblodzone i przez to śliskie. Ryzyko upadku w takiej sytuacji jest ogromne.

Zasada działania na jakiej opierają się systemy asekuracyjne pionowe oparte o szynodrabiny polega na asekuracji przy pomocy specjalnego wózka, poruszającego się w profilu o odpowiednim kształcie i dużej wytrzymałości. Wózek podczas gwałtownego ruchu blokuje się (np. ześlizgnięcia z drabiny), chroniąc przed upadkiem z wysokości.

Podobał Ci się Wpis?

Speak Your Mind

*