Siatki budowlane – podział

Siatki używane na budowie mają za zadanie ochronić i zabezpieczać pracowników przed upadkiem i spadającymi przedmiotami. Muszą być wytrzymałe, aby sprostać siłom na jakie będą narażone.

Zasadniczo możemy je podzielić na dwie grupy:

- siatki bezpieczeństwa nazywane siatkami asekuracyjnymi (chroniące przed upadkiem).

- siatki ochronne i zabezpieczające (chroniące przed spadającymi przedmiotami).

siatka budowlana typu tRazem stanowią siatki budowlane, które są jednym z podstawowych środków ochrony zbiorowej osób pracujących na wysokości oraz skutecznym zabezpieczeniem przed spadającymi z góry przedmiotami (ochrona ciągów komunikacyjnych).

Siatki asekuracyjne to te, które spełniają wymogi normy PN-EN 12631 i stosuje się je do zabezpieczania ludzi przed upadkiem z wysokości. Te ochronne natomiast służą ochronie ludzi przed warunkami atmosferycznymi i ich wpływem, spadaniem z góry przedmiotów, bądź też stanowią wygrodzenie stref niebezpiecznych. Siatki bezpieczeństwa można wykorzystywać jako siatki ochronne, ale w odwrotnym kierunku nie zawsze jest to możliwe.

Za bezpieczeństwo na budowie odpowiada pracodawca i w razie wypadku do on zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. Warto więc dobrze przemyśleć zastosowanie odpowiednich certyfikowanych, zgodnych z obowiązującymi normami rozwiązań.

Podobał Ci się Wpis?

Speak Your Mind

*