Ochrona dla pracownika wysokościowego

Choć okres zimowy inwestycjom raczej nie sprzyja, rozpoczęte już wcześniej prace wysokościowe prowadzone są nadal. Przedsięwzięcia nie cierpiące zwłoki czy te, do których zakończenia zostało już naprawdę niewiele wysiłku, kontynuowane są mimo ogromnego niebezpieczeństwa. Dotyczy ono nie tylko pracowników budowlanych, lecz również całych inwestycji. Kara za nieprzestrzeganie norm budowlanych czy zadośćuczynienie dla poszkodowanych może zniweczyć planowany zysk z podjęcia się wykonania określonego zlecenia. Nikt przecież nie życzyłby sobie, kosztem małych oszczędności – często na granicy prawa – wpędzić się w tak poważne kłopoty. Należy więc pamiętać, że prace na wysokości w okresie zimowym obarczone są wyjątkowym ryzykiem wypadku na budowie czy przy remoncie.

ochrona przed upadkiem z wysokościNiestety, często zdarza się, że niebezpieczeństwo to jest bagatelizowane lub wręcz lekceważone. A wystarczy minimum zdrowego rozsądku i niewielka inwestycja, by je ograniczyć. Najprostszą odpowiedzią na tego typu zagrożenie są bez wątpienia siatki zabezpieczające. To one, w ogromnym stopniu, zapewniają komfort i bezpieczeństwo pracowników budowlanych. Naturalnie, nie sposób mówić o gwarancji powodzenia. Każdy odpowiedzialny pracodawca czy specjalista do spraw organizacji pracy dobiera sobie jednak takich współpracowników, co do których ma pewność, że właściwie wykorzystają oni zapewnione przez niego narzędzia, materiały i środki budowlane. Tylko na zaufaniu wobec takich osób można budować przekonanie o sukcesie, który będzie owocem wspólnych wysiłków. W przeciwnym wypadku powodzenia nie zapewnią nawet siatki zabezpieczające. Ich użycie jest niewątpliwie pierwszym krokiem zmierzającym do ochrony miejsca budowy czy remontu, jednak nie ostatnim.

 

Prace na wysokości wiążą się z naprawdę dużym ryzykiem. Asekuracja przed upadkiem z wysokości w postaci takiej siatki to oczywiście ogromna pomoc. Stanowi jakby tarczę czy barierę ochronną znacznie zmniejszającą odsetek urazów pracowników budowlanych i wypadków z ich udziałem. Jeszcze ważniejsze jest jednak przestrzeganie przez nich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. W gestii pracodawcy i specjalisty do spraw organizacji miejsca budowy leży stworzenie przyjaznego środowiska pracy dla jej wykonawców. Kolejne kroki muszą jednak przedsięwziąć sami zainteresowani. Wszystko zależy od ich zachowań. Nieostrożność czy nieuwaga podczas wykonywania prac naznaczonych szczególnym ryzykiem są niedopuszczalne. Mimo to zdarzają się. Nierzadko prowadzą wtedy do tragedii. I nawet zabezpieczenia najwyższej, bo światowej klasy mogą okazać się nieskuteczne. Nie usprawiedliwia to, rzecz jasna, nieuczciwych i nieodpowiedzialnych pracodawców, którzy z tego względu bagatelizują znaczenie miejsca, narzędzi i środków pracy. Niewątpliwie, w ciągu najbliższych kilku miesięcy także aura pogodowa nie będzie ich sprzymierzeńcem. Warto więc zwrócić wyjątkową uwagę na środowisko pracy na prowadzonych przez nas budowach. Nie wolno lekceważyć też remontów, w ramach których odbywają się prace na wysokości. Odrobina ostrożności pozwoli zapobiec lub ograniczyć rozmiary wypadków, które się z nimi wiążą.

 

Podobał Ci się Wpis?

Speak Your Mind

*